Alarmy bezprzewodowe

Alarm to jeden ze skuteczniejszych sposobów ochrony życia i mienia. Dzięki montowaniu wrażliwych systemów możemy nie troszczyć się o losy naszego domu, w którym nie pojawiamy się przez kilka dni, nawet jeśli usytuowany jest on na uboczu.

Dlaczego warto zwrócić uwagę akurat na rodzaj zabezpieczenia, jakim jest alarm bezprzewodowy? Jakie korzyści daje jego montaż? Alarmy bezprzewodowe zasilane są przez akumulatory albo baterie, które w dobrych jakościowo urządzeniach wymienia się co kilka lat. Aktualnie obowiązujące normy mówią, że źródło zasilania musi wystarczać w przypadku alarmu bezprzewodowego przynajmniej na rok.

Opisywane tutaj urządzenia działają dzięki sygnałowi radiowemu, który niestety można zakłócać. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że producenci nakładają na instalacje cały szereg zabezpieczeń torpedujących wszelkie próby zakłócania sygnału.

Do złamania najbardziej solidnych zabezpieczeń potrzeba jest fachowa i niezwykle kosztowna aparatura. Aby bezprzewodowy system alarmowy działał, jak należy, musi posiadać centralkę alarmową, do której doprowadza się przewód zasilający.

W sprzedaży można znaleźć również wersje z niezależnymi czujnikami zagrożeń wyposażonymi w autonomiczne źródła zasilania i sygnalizatory – świetlne oraz dźwiękowe. W skład systemów współpracujących z centralką alarmową, oprócz samej centralki, wchodzą elementy takie jak: manipulator, czujniki ruchu, sygnalizatory oraz pilot.

Czasami systemy wzbogaca się również o czujniki przeciwpożarowe.