Kamery w jasności i ciemności
Decydując się na instalację monitoringu, na montaż kamer nadzorujących naszą posesję, musimy zwracać uwagę na kilka istotnych czynników. Od tego może bowiem zależeć, czy nadzorowany teren będzie odpowiednio, zgodnie z naszymi założeniami, zabezpieczony.
Duże znaczenie ma na przykład dobór kamer przystosowanych do działania w zależności od jakości stosowanego na ochranianym terenie oświetlenia. W miejscach, gdzie jakość oświetlenia jest w nocy znikoma, stosujemy kamery monochromatyczne.
Natomiast okolice lepiej doświetlone mogą być wyposażone w kamery rozróżniające kolory. Istnieje również możliwość kamer zakładających automatyczną zmianę w tym zakresie – z monochromatyczności na kolor – w zależności od tego czy trwa dzień czy panują już wieczorne ciemności.
Inną szansę stwarza ewentualność montażu przy kamerze umieszczonej na zewnątrz budynku diod ze światłem w podczerwieni. Światło tego typu nie jest widoczne przez osobę znajdującą się w oku kamery.
Natomiast na ekranie monitora emisja światła jest jak najbardziej dostrzegalna. Przy czym należy stanowczo stwierdzić, że takie specjalne dodatkowe światło w podczerwieni sprawdza się jedynie na zewnątrz budynków.
Wewnątrz obiektu odbijające się światło tego typu może doprowadzić do zakłóceń w jakości odbieranego sygnału wizyjnego. Dobór odpowiedniej do jakości oświetlenia kamery to nie jedyny wybór, z którym musimy się zmierzyć instalując monitoring.
Musimy zwrócić choćby uwagę na jakość obrazu, jego rozdzielczość i rodzaj obudowy stosowany wokół oczka kamery.