Monitoring w miejscu pracy – abc

Monitoring to jedna z bardziej pożytecznych form wykorzystania nowoczesnych technologii w celu zapewnienia szeroko pojętego bezpieczeństwa, na przykład w miejscu pracy. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że występują pewne ograniczenia dotyczące tego zagadnienia.
O co dokładnie chodzi? Pracodawca, ze względu na prawo do prywatności i do ochrony wizerunku przysługujące zatrudnianym przez niego osobom, nie może montować kamer, gdzie i jak mu się spodoba. Informacja o monitoringu powinna zostać uwzględniona w regulaminie pracy albo przekazana każdemu pracownikowi z osobna „na papierze”.
Jeśli właściciel firmy decyduje się na zastosowanie drugiego spośród wymienionych sposobów, musi uzyskać podpis pracownika pod komunikatem dotyczącym opisywanej tutaj kwestii. Warto wiedzieć również o tym, że kamery nie mogą być umieszczane wszędzie – nie powinny znajdować się na przykład w toaletach.
Niezwykle istotne okazuje się być także wskazanie celu, którym nie może być inwigilacja pracowników, ale na przykład zapewnienie szeroko pojętego bezpieczeństwa. Monitoring w miejscu pracy to stosunkowo nowe zjawisko, w związku z czym dotychczas nie zostało całkowicie zamknięte w ramach prawnych.
Istnieją jednak pewne podstawowe zasady wynikające z zapisów istniejących w Konstytucji i kodeksie cywilnym, dotyczące prawa do prywatności i do ochrony wizerunku, które musi mieć na względzie każdy, kto planuje zamontować monitoring – nie tylko we własnej firmie, ale także na posesji otaczającej dom.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Inżynieryjne rozwiązania problemów z wilgotnością: jak osuszacze pomagają eliminować pleśń i spowolnienie procesów produkcyjnych
Kontrola wilgotności jest kluczowa dla jakości i efektywności procesów produkcyjnych. Wysoki poziom wilgoci prowadzi do pleśni, korozji oraz spowolnienia produkcji. Dlatego istotne jest wprowadzenie rozwiązań inżynieryjnych, takich jak osuszacze adsorpcyjne i kondensacyjne. Urządzenia te znajdują za

Wystawianie faktur i obsługa finansowa z pomocą wirtualnego asystenta
Nowoczesne podejście do zarządzania finansami zyskuje popularność wśród przedsiębiorców. Wirtualni asystenci oferują wsparcie w wystawianiu faktur oraz obsłudze klienta. Wykorzystanie technologii usprawnia codzienne obowiązki, oszczędzając czas i pieniądze. Elastyczność w zakresie zadań oraz współpr